Zachęcamy, zapraszamy inspirujemy – nasze prezenty różnią się od tych, które można kupić w każdym markecie.

Po pierwsze tym, że są niepowtarzalne. Inne niż standardowe. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest to, że zostały przygotowane przez podmioty, dla których zajmowanie się biznesem nie jest celem samym w sobie. Są to fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, które, mówiąc bardzo ogólnie, mają misję robienia czegoś dobrego w otoczeniu. I ta misja jest dla nich najważniejsza. Pracują z osobami niepełnosprawnymi, prowadzą nietypową edukację dzieci i dorosłych, zachęcają innych do aktywności sportowej czy turystycznej… Niektóre swoje usługi czy produkty sprzedają po to, żeby mieć pieniądze na swoje działanie. I to musimy powiedzieć wyraźnie: każdy zarobiony gorsz przeznaczają na swoje cele, na co, co jest dla nich najważniejsze. Kupując świąteczny prezent dla dzieci, żony, męża, babci – kogokolwiek – od podmiotu społecznego, wspierasz realizację jego misji.

Może to banalne, ale tak jest: Święta to doskonała okazja, żeby przy okazji kupowania upominków dla najbliższych, wesprzeć te organizacje, które na co dzień, przez cały rok, pomagają innym.

Na przykład, dzięki organizacji przyjęcia urodzinowego w jednym ze stowarzyszeń, niepełnosprawne dzieciaki będą miały bezpłatną terapię (oczywiście, w jakiejś części). Albo, jeśli kupisz bombki przygotowane przez osoby niepełnosprawne, to latem wyjadą oni na wycieczkę. Lub, kupując portret od jednej z fundacji zyskasz niepowtarzalny prezent, a młodzież będzie miała możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach artystycznych. Tak to działa. Żadna złotówka się nie zmarnuje.

Prezentem może być nie tylko produkt, ale także bon na usługę: mycie samochodu, przyjęcie urodzinowe, sesja fotograficzna… Zobaczcie sami, ile mamy dla Was propozycji!

Są jeszcze spółdzielnie socjalne, czyli niewielkie przedsiębiorstwa, stworzone przez grupy osób, które zdecydowały, że chcą razem pracować, a także zatrudniać tych, którym na rynku pracy jest najtrudniej. Oferują swoje usługi na rynku, wspierają się, a przy okazji pokazują, że warto działać na własną rękę. A zysk również przeznaczają na ważną społecznie pomoc, np. osobom bezrobotnym lub niepełnosprawnym. Żeby były samodzielne na rynku pracy. Dlatego jeśli zamawiasz ciasto na święta, podpowiemy Ci, kto piecze najlepsze, domowe. Albo jeśli nie wiesz, co podarować tacie, kup mu voucher na ręczne mycie samochodu, będzie zachwycony. A pewna spółdzielnia socjalna wykona to zadanie na 5 z plusem.

Dlatego nasze przesłanie przed tegorocznymi świętami jest proste: podejmując się wdzięcznej roli Mikołaja, zastanów się nie tylko, co kupisz w prezencie, ale także od kogo. I dlaczego będzie to naprawdę wyjątkowy prezent 🙂

Cały miesięcznik do pobrania: PressES nr 3 – grudzień 2016      Pobierz