Początek roku to czas na składanie deklaracji podatkowych. Warto skorzystać z możliwości zdecydowania o tym dokąd trafi nasz 1% podatku i przekazać go organizacjom pożytku publicznego z terenu województwa lubuskiego!

W 2016 r. prawie co drugi podatnik przekazał swój jeden procent na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Lubuszanie łącznie przekazali w ten sposób 13,5 mln zł. Niestety, tylko niespełna 5 mln zł trafiło do lubuskich OPP. Warto to zmienić i zostawić nasz 1% lokalnie – w lubuskim! Szczególnie, że jest w czym wybierać. Rozliczając się z fiskusem w tym roku, możemy przekazać nasz 1% do jednej z 272 lubuskich OPP. Jak to zrobić?

Kto może przekazać 1% podatku?

podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,
a także emeryci pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

Jak przekazać 1% podatku?

Wystarczy w odpowiedniej rubryce rozliczenia podatkowego PIT wpisać numer KRS danej organizacji. Poniżej znajdziecie numery KRS OPP z terenu powiatu słubickiego.

Wykaz lubuskich organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania 1% w 2017 r. (na podstawie wykazu MRPiPS z 12.01.2017 r.)