Początek roku to czas na składanie deklaracji podatkowych. Warto skorzystać z możliwości zdecydowania o tym dokąd trafi nasz 1% podatku i przekazać go organizacjom pożytku publicznego z terenu województwa lubuskiego! Szczególnie, że mamy już blisko 300 OPP.

W 2017 r. co drugi podatnik przekazał swój jeden procent na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Łącznie w całym kraju przekazano ponad 660 mln zł, z czego 14,5 mln zł pochodziło od Lubuszan (to 1 mln zł więcej niż w ubiegłym roku). Niestety, tylko około połowy tej kwoty trafiło do lubuskich OPP. Warto to zmienić i zostawić nasz 1% lokalnie – w lubuskim! Szczególnie, że jest w czym wybierać. Rozliczając się z fiskusem w tym roku, możemy przekazać nasz 1% do jednej z 288 lubuskich OPP (wzrost o 16 podmiotów w stosunku do roku ubiegłego). Jak to zrobić?

Kto może przekazać 1% podatku?

podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (do końca stycznia);
podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,
a także emeryci i renciści rozliczani przez organy państwa pod warunkiem, że wypełnią oświadczenie PIT-OP (jak to zrobić przeczytasz tutaj -> http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/1-procent-podatku-dla-opp-pit-op)

Jak przekazać 1% podatku?

Wystarczy w odpowiedniej rubryce rozliczenia podatkowego PIT wpisać numer KRS danej organizacji. Poniżej znajdziecie numery KRS OPP z terenu województwa lubuskiego.

Wykaz lubuskich organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania 1% w 2018 r.

 

Wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania 1% w 2018 r.